Ubezpieczenie komunikacyjne w pigułce
Przymierzasz się do zakupu ubezpieczenia samochodowego, chcesz rozszerzyć dotychczas posiadaną polisę albo zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi polis komunikacyjnych i rozwiej ostatnie wątpliwości. Wybierz pakiet, który zapewni ochronę Tobie i pasażerom, których przewozisz. Znajdź tanie ubezpieczenie, by nie przepłacać.
OC… i co dalej?
Jako kierowca pojazdu mechanicznego jesteś zobowiązany do wykupienia tylko jednego rodzaju ubezpieczenia komunikacyjnego: OC. Polisa ta zapewnia Ci jednak ochronę wyłącznie w odniesieniu do odpowiedzialności cywilnej. Oznacza to, że kiedy doprowadzisz do szkody drogowej, nie zapłacisz za naprawę mienia poszkodowanego z własnej kieszeni.
Niestety jeśli podczas zawinionej szkody doznasz urazu lub Twoje auto zostanie uszkodzone, będziesz zdany na siebie. Chyba że wykupisz wcześniej dodatkowe ubezpieczenie. NNW ochroni Ciebie i Twoich pasażerów w razie urazu fizycznego lub rozstroju zdrowia. Z autocasco otrzymasz pieniądze na naprawę samochodu. Z kolei Assistance umożliwi Ci skorzystanie z różnorodnych usług, np. medycznych, technicznych, informacyjnych czy prawnych. Assistance to pełen przekrój różnych ubezpieczeń, więc czasem mówi się o nim w liczbie mnogiej. Dowiedz się o polisie więcej: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-assistance/.
Jak znaleźć naprawdę tani pakiet OC+AC+…?
Korzystałeś już z porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych? Jej zamienna nazwa to kalkulator OC. Stanowi darmowe internetowe narzędzie w formie formularza. Wpisujesz do niego dane (swoje, współwłaścicieli, samochodu), zaznaczasz interesujące Cię ubezpieczenia (może samo OC, a może pakiet), a po paru sekundach otrzymujesz spersonalizowaną listę towarzystw ubezpieczeniowych, ofert wraz z zakresami ochrony i cenami. Ponieważ kalkulator przetwarza Twoje dane i wylicza zniżki, przedstawione ceny są rzeczywiste. Dokładnie takie otrzymasz, jeśli zdecydujesz się na jedno z zaprezentowanych ubezpieczeń.
Warto wiedzieć, że kiedy kupujesz ubezpieczenia w pakiecie, płacisz mniej, niż gdybyś kupił samo OC, a dopiero później dokupił inne. Ponadto korzystnie jest płacić całą cenę polisy z góry. Rozbijanie jej na raty powoduje, że koniec końców wydasz więcej.
Jak zrezygnować z OC i zmienić ubezpieczyciela?
Podczas korzystania z porównywarki możesz zauważyć, że pakiet OC+AC+… u innego ubezpieczyciela jest tańszy niż w towarzystwie, z którego usług korzystasz obecnie. W takiej sytuacji możesz wypowiedzieć OC i przejść do konkurencji. Jak to zrobić?
Wypowiedzenie OC jest możliwe na każdym etapie okresu ochronnego. Musisz wydrukować formularz ze strony ubezpieczyciela lub przykładowy szablon z internetu, wypełnić go i zanieść, wysłać pocztą lub – jeśli ubezpieczyciel umożliwia taką drogę – przesłać skan e-mailem. Musisz jednak wiedzieć, że ochrona nie zostanie przerwana od razu. Wręcz przeciwnie: dobiegnie do końca okresu, na jaki ją wykupiłeś, i dopiero wtedy wygaśnie (nie przedłuży się automatycznie).
Istnieje tylko kilka sytuacji, w których wypowiedzenie OC działa natychmiastowo, a Ty możesz odzyskać pieniądze: wyrejestrowanie pojazdu, kradzież, szkoda całkowita, sytuacja podwójnego ubezpieczenia, zakup auta i zrzeczenie się OC po poprzednim właścicielu.
Artykuł zewnętrzny
https://www.mistrzu.com/ubezpieczenie-firmy-co-warto-wiedziec/
https://www.mistrzu.com/poszukujesz-autocasco-sprawdz-jak-wybrac-najlepsza-polise/
https://www.mistrzu.com/do-jakich-krajow-wymagana-jest-zielona-karta/