RSS

Optymalizacja podatkowa dla małych firm – jak legalnie…

Prowadzenie małej firmy wiąże się z wieloma wyzwaniami, a jednym z nich są obciążenia podatkowe.…

Oczyszczanie wodorowe – skuteczna metoda pielęgnacji skóry

Oczyszczanie wodorowe to nowoczesna metoda pielęgnacji skóry, która zyskuje na popularności w salonach kosmetycznych. Dzięki…

Jak używać kalkulatora akcyzy za samochód: Kompletny Przewodnik

Prawidłowe obliczenie akcyzy za samochód stanowi kluczowy element procesu zakupu pojazdu z zagranicy lub rejestracji…

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej księgowości?

Niedawno w mediach pojawiły się informacje o licznych firmach, które napotkały trudności związane z nagłymi…

«
»

Drukarki 3D – zabawa czy przemysł przyszłości?

  • Napisany przez:

Początkowo drukarki 3D były używane m.in. do tworzenia prototypowych części. Obecnie ze względu na coraz większą wydajność urządzeń, ich szerszą dostępność oraz niższe ceny, drukarki 3D z powodzeniem można wykorzystywać w praktycznie każdej branży. Technologia addytywna, nazywana także generatorową, polega na systematycznym nanoszeniu kolejnych warstw materiału. Oprócz drukarki i np. filamentu użytkownik musi posiadać również specjalny program oraz trójwymiarowy projekt danego elementu. Domowe wykorzystanie drukarek 3D niejednokrotnie ogranicza się do wykonywania różnego rodzaju obudów, pojemników, uchwytów, figurek i innych drobnych części. Technologia addytywna w przemyśle ma znacznie szersze zastosowanie.

Drukarki 3D – kiedy i od czego wszystko się zaczęło?

Idea druku addytywnego zaczęła zyskiwać na popularności w drugiej połowie XX wieku. Niejaki David E. H. Jones, brytyjski chemik i autor wielu książek, przedstawił pomysł drukowania w trójwymiarze. 1981 to rok, w którym światło dzienne ujrzały dwie pierwsze metody druku 3D oparte na zasadzie fotoutwardzania polimerów. Następnie w 1984 roku powstała kolejna metoda druku 3D, w której dwa lasery były wykorzystywane do polimeryzacji żywicy. W tamtych czasach powstał też format STL, który jest nieodłącznie związany z drukiem 3D. Technologia FDM, która do dzisiaj jest stosowana w większości drukarek konsumenckich, została wynaleziona, a także opatentowana przez S. Scotta Crumpa w 1988 roku.

Druk 3D w medycynie, stomatologii i ortodoncji

Choć trudno w to uwierzyć, debiut druku 3D w medycynie miał miejsce w 1999 roku. Wydrukowany element został pokryty komórkami pobranymi od pacjenta, a następnie posłużył do leczenia pęcherza moczowego. Trzy lata później na bazie wydrukowanego modelu lekarze stworzyli miniaturę nerki, która była zdolna do filtracji, a także do produkcji moczu.

  • Druk 3D ma bardzo szerokie zastosowanie w przypadku protez kończyn, które są nie tylko bardzo lekkie, ale również indywidualnie dopasowane do konkretnego pacjenta.
  • Kolejnym wykorzystaniem druku 3D w medycynie jest szczegółowa rekonstrukcja kości twarzy przeprowadzana z udziałem drukarek trójwymiarowych.
  • Druk 3D jest nieoceniony podczas tworzenia szczegółowych modeli narządów, dzięki którym można nie tylko wcześniej przećwiczyć i zaplanować zabieg lub operację, ale również bardziej efektywnie wyedukować przyszłych lekarzy.
  • Technologia addytywna ma zastosowanie także w stomatologii i ortodoncji. Przy jej pomocy można tworzyć niezwykle precyzyjne implanty oraz drukować wypełnienia.

Ponadto druk 3D można wykorzystywać do tworzenia gipsu przeznaczonego do usztywnienia złamanej lub pękniętej kości. Tego typu rozwiązania są znacznie lżejsze i bardziej higieniczne od klasycznych metod. Jeśli interesują nas drukarki 3D, warto zapoznać się z ofertą zawartą na stronie https://botland.com.pl/pl/842-drukarki-3d.

Technologia addytywna – zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym

Firmy samochodowe od lat korzystają z możliwości, jakie niesie ze sobą druk 3D. Projektowanie od podstaw całego samochodu, który składa się z około kilkunastu tysięcy części, jest nie tylko bardzo czasochłonne, ale również niezwykle kosztowne. Co ciekawe, koncerny motoryzacyjne podczas montażu używają wydrukowanych narzędzi, które są nie tylko lżejsze, ale też znacznie tańsze od tradycyjnych. Z technologii addytywnej korzystają firmy europejskie i amerykańskie, które chcą zredukować koszty związane z projektowaniem i produkcją bez konieczności obniżania jakości wykonania pojazdów.

Architektura i budownictwo

Do niedawna makieta budynku biurowego, domu, bloku, sklepu lub galerii handlowej wiązała się z dużo większym kosztem. Obecnie dzięki technologii addytywnej każdy projektant może szczegółowo wyrazić swój zamysł na wydrukowanej makiecie. Druk przestrzenny gwarantuje nie tylko wysoką jakość i precyzję, ale również powtarzalność oraz możliwość dowolnego skalowania makiety. Co więcej, drukarki 3D znalazły zastosowanie w budownictwie, m.in. podczas tworzenia elementów maskujących, które mają bardzo zróżnicowane kształty. Ze względu na zwiększającą się wydajność i rozdzielczość drukarek, przewiduje się jeszcze szersze wykorzystanie druku przestrzennego w tej i innych branżach.

Artykuł partnera

https://www.mistrzu.com/program-do-planowania-produkcji-4-zalety-takiego-rozwiazania/

https://www.mistrzu.com/personalizowane-bloczki-samokopiujace-na-zamowienie-jak-powstaja/

https://www.mistrzu.com/gdzie-najlepiej-sprawdzaja-sie-drukarki-etykiet-zebra/

https://www.mistrzu.com/jaka-drukarka-do-kart-plastikowych-jest-najlepszym-wyborem-wszystko-co-trzeba-wiedziec/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu