Inhalacja u dziecka – jak wykonać ją poprawnie?
Inhalacje to tradycyjna metoda leczenia górnych dróg oddechowych. Mogą być stosowane już u najmłodszych pacjentów, którzy z powodu niewykształconej odporności często łapią infekcje. O czym należy pamiętać, wykonując inhalacje u dzieci? Jak przeprowadzić zabieg prawidłowo, aby nawilżył drogi oddechowe oraz złagodził kaszel i katar?
Jak inhalować dziecko przy użyciu nebulizatora?
Inhalacji nie należy wykonywać bezpośrednio po posiłku. Najlepiej odczekać minimum godzinę po nim albo przeprowadzić zabieg godzinę przed jedzeniem. Zanim wykona się inhalacje u dziecka, koniecznie trzeba usunąć wydzielinę zalegającą w jego nosie. Malucha powinno się umieścić w wygodnej pozycji. Inhalacje wykonuje się w pozycji siedzącej albo półsiedzącej w przypadku najmłodszych pacjentów.
O tym, jakie leki do inhalacji zastosować, powinien zadecydować pediatra. Inhalacje roztworem soli fizjologicznej nie muszą być konsultowane. To łagodny i bezpieczny środek łagodzenia objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Niezależnie od tego, czy inhaluje się dziecko lekami, czy solą, zabieg przebiega w ten sam sposób. Zalecany roztwór wlewa się do nebulizatora. Następnie przykłada się maskę bądź ustnik do twarzy dziecka. Element musi szczelnie przylegać do ciała. Maluch powinien jak najszybciej nauczyć się używać ustnika czy maski. Dzięki temu więcej leku trafi do dróg oddechowych.
Inhalacja solą fizjologiczną z użyciem inhalatora może trwać do 10 minut. W przypadku stosowania leku należy przeprowadzić ją w czasie zaleconym przez lekarza. Jeżeli dziecko inhaluje się mukolitykiem, trzeba oklepać je po zabiegu dla łatwiejszego usunięcia wydzieliny z dróg oddechowych.
Inhalacje parą wodną nad miską
Inhalacja u dziecka może być wykonana również wtedy, gdy nie posiada się inhalatora. Wystarczy wlać do niewielkiej miski wrzącą wodę (np. z roztworem soli). Siadamy wraz z dzieckiem nad naczyniem. Trzymając dziecko na kolanach, nachylamy się nad miską tak, by maluch wdychał unoszącą się parę. Należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości od gorącego płynu. Inhalacje można przeprowadzić również w łazience. Aby wykonać zabieg, odkręca się gorącą wodę i czeka, aż pomieszczenie napełni się parą. Do łazienki wchodzimy z dzieckiem, które powinno głęboko oddychać przez 5-10 minut. Napary ziołowe i olejki eteryczne podczas inhalacji są wskazane dopiero dla starszych dzieci.
Jak inhalować śpiące dziecko?
Jeżeli dziecko zaśnie, można spróbować wykonać inhalacje z pomocą nebulizatora. Delikatnie przytrzymuje się maseczkę przy twarzy malucha. Dziecko oddychając, przyjmuje lek do dróg oddechowych w czasie snu. Po wykonaniu inhalacji należy oklepać pociechę, dzięki czemu wydzielina zalegająca w drogach oddechowych będzie łatwiej odkrztuszana.
Jak często inhalować dziecko?
Inhalacja u dziecka może być przeprowadzona 2-3 razy dziennie. Po zabiegu maluch powinien odpocząć. Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w jego pokoju. Należy wstrzymać się z odkurzaniem, by nie podrażniać dróg oddechowych dziecka. Inhalacje zalecane są na noc, by udrożnić nos i ułatwić zasypianie. Jeśli w czasie inhalacji dziecko zacznie płakać, lepiej przerwać zabieg i uspokoić malucha. W ten sposób oszczędzi się pociesze stresu osłabiającego organizm walczący z infekcją.
Inhalacje u dzieci pomagają złagodzić objawy przeziębienia i innych chorób dotykających drogi oddechowe. Zabiegi odtykają nos, ograniczają kaszel i drapanie w gardle, a także nawilżają błony śluzowe. Warto przestrzegać powyższych zaleceń względem wykonywania inhalacji, by mogły przynieść one jak najlepsze rezultaty. Należy pamiętać o rekomendowanym czasie zabiegu, jego częstotliwości oraz konsultacji z pediatrą w celu dobrania odpowiednich leków.
Materiał zewnętrzny