Jak powstrzymać nadmierny apetyt i napady głodu?
Nadmierny apetyt towarzyszy wielu osobom, które zmagają się z nadwagą. Uczucie ciągłej potrzeby jedzenia utrudnia utrzymanie prawidłowej masy ciała i uniemożliwia jej obniżenie. Jakie są przyczyny tego zjawiska i czy istnieją skuteczne metody na pozbycie się nadmiernego apetytu? Wyjaśniamy.
Odchudzanie nie należy do łatwych zadań. Jeśli kiedykolwiek próbowałeś zrzucić kilka kilogramów wiesz, że może to stanowić prawdziwe wyzwanie – zwłaszcza, gdy zamierzasz uniknąć efektu jo-jo. Jedną z przyczyn są zaburzenia w odczuwaniu głodu i apetytu. Trudno schudnąć, jeśli stale masz ochotę na jedzenie – przecież najważniejszym czynnikiem utraty wagi jest deficyt kaloryczny. Na szczęście istnieją sposoby, które pomagają ujarzmić apetyt, poznaj 5 najskuteczniejszych.
Jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Nadmierny apetyt może wynikać z czynników biologicznych i psychologicznych. Te drugie związane są z niezdrowym stosunkiem do jedzenia, które niejednokrotnie traktowane jest jako sposób na poradzenie sobie ze stresem lub wynagradzanie się.
Problemy tego rodzaju wynikają ze zmiany postrzegania pożywienia przez ludzi. To powinno dostarczać energii oraz składników niezbędnych dla prawidłowej pracy ciała. Z czasem jednak stało się przyjemnością, sposobem na spędzanie wolnego czasu oraz nawiązywanie i zacieśnianie więzi. Wszystko to sprawia, że wielu z nas boryka się z potrzebą zjedzenia czekolady, gdy dzień nas trochę przytłoczy lub nie potrafi oprzeć się paczce chipsów w trakcie filmowego wieczoru.
Takie podejście do jedzenia często grozi także uzależnieniem potęgowanym przez to, co kładziesz na swoim talerzu. Im więcej produktów przetworzonych, a także tych obfitujących w cukier, tym ryzyko jest większe. Z czasem tracisz kontrolę nad potrzebą jedzenia – apetyt zaś zdaje się nigdy nie kończyć. [1]
Ciągły głód wynika również z zaburzenia pracy układu hormonalnego. Mowa tu głównie o insulinie oraz glukozie. Najbardziej destrukcyjny wpływ na równowagę obu hormonów ma wspomniany już cukier. Spożywanie słodyczy powoduje, że poziom glukozy we krwi gwałtownie się podnosi. Wówczas organizm produkuje insulinę, która ma za zadanie obniżać poziom cukru. Ten także spada bardzo szybko, pociągając za sobą wzrost apetytu.
Za odczuwanie głodu i apetytu odpowiedzialna jest także grelina. Hormon ten produkowany jest kilka godzin po posiłku oraz tuż przed nim. Jego rolą jest pobudzanie łaknienia. Zbyt wysoki poziom greliny powoduje nadmierny apetyt i zachęca do spożywania niezdrowych produktów. Niewłaściwa dieta zaś sprzyja produkcji greliny. Jest to więc swoiste błędne koło. Ilość tego hormonu zwiększa się także wraz ze wzrostem poziomu kortyzolu, a więc podczas stresu.
Za uczucie sytości po posiłku odpowiedzialna jest leptyna. Obniżony poziom tego hormonu sprawia, że nie wiesz, kiedy przestać jeść. Twoje ciało nie wysyła sygnału, który jest niezbędny, byś mógł poczuć sytość.
Inną przyczyną nadmiernego apetytu może być głodzenie się. Nagłe obniżenie kaloryczności diety powoduje, że organizm niejako programuje się na odkładanie zapasów, by w przyszłości zapobiec niedoborom. Zatem tuż po zakończeniu niewłaściwie przeprowadzonej głodówki możesz odczuwać potrzebę ciągłego jedzenia, a także ochotę na niezdrowe przekąski.
Ogromne znaczenie dla kontroli apetytu ma regularność posiłków. Organizm lubi porządek. Dlatego jedzenie o różnych porach prowadzi do rozchwiania pracy układu pokarmowego i hormonalnego. Szczególnie niekorzystne jest podjadanie w nocy.
5 sposobów na nadmierny apetyt
Nadmierny apetyt to zjawisko uciążliwe, można je jednak okiełznać. Poznaj 5 skutecznych sposobów, które pozwolą ci poradzić sobie z problemem.
1. Zadbaj o równowagę psychiczną
Stres związany jest z produkcją kortyzolu, który pobudza uczucie głodu i zakłóca pracę całego ciała. Zadbaj więc o codzienną dawkę relaksu, która zwiększy twoją odporność na stres i pozwoli uregulować rytm dnia.
Zastanów się także nad swoim podejściem do jedzenia. Osoby traktujące je w sposób emocjonalny, często uzależnione powinny zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże zmienić stosunek do pożywienia.
2. Planuj posiłki
Planowanie posiłków na kilka najbliższych dni pomaga utrzymać regularność. Najlepiej przygotować jedzenie z wyprzedzeniem, dzięki czemu zdrowe śniadanie i lunch będziesz mógł zabrać do pracy i uniknąć kupowania niezdrowych przekąsek, gdy nagle dopadnie cię głód.
Regularność pozwoli ustabilizować pracę hormonów oraz ułatwi trawienie, zmniejszając jednocześnie apetyt.
3. Mniej cukru, więcej błonnika
Jak wspomnieliśmy, cukier przyczynia się do rozregulowania apetytu i nakręca spiralę ciągłego podjadania. Jego destrukcyjny wpływ na ciało jest znacznie szerszy – cukier zwiększa ryzyko pojawiania się stanów zapalnych oraz chorób metabolicznych.
Produkty słodkie nie powodują sytości, a jednocześnie dostarczają wielu kalorii.
Dlatego walcząc z nadmiernym apetytem, wybieraj produkty bogate w błonnik. Ten pęcznieje w żołądku, dzięki czemu znacznie szybciej odczujesz sytość. Sięgaj po warzywa strączkowe oraz ciemny ryż, makaron i pieczywo.
Warto także pić siemię lniane, które łagodzi dolegliwości bólowe oraz pozwala zmniejszyć uczucie głodu.
4. Pij wodę
Często mylisz apetyt z pragnieniem. Bywa, że wydaje ci się, że musisz coś zjeść, a tym, po co powinieneś w tym momencie sięgnąć jest woda.
Pij minimum 1,5 litra niegazowanej wody. W okresie zimowym możesz sięgnąć również po napary ziołowe. Pamiętaj jednak, że kawa i mocna herbata działają moczopędnie i odwadniają twoje ciało.
Napojów oczywiście nie słodzimy! Jeśli masz trudność z wypiciem gorzkiej herbaty, cukier zastąp zdrowym słodzikiem pozyskiwanym z roślin, jak stewia, ksylitol czy erytrol.
5. Sięgnij po tabletki hamujące apetyt
Stosując się do powyższych rad, powinieneś uzyskać satysfakcjonujące rezultaty. Jeśli chcesz wesprzeć się dodatkowo, możesz także skorzystać z tabletek hamujących apetyt. Te o dobrym składzie mogą ułatwić kontrolę nad głodem, nie wywołując jednocześnie skutków ubocznych. Nie wszystkie jednak są równie skuteczne i bezpieczne, dlatego warto postawić na produkty sprawdzone przez specjalistów i konsumentów. W wyborze wesprze cię na przykład ranking tabletek na zmniejszenie apetytu https://silniejszy.pl/tabletki-na-zmniejszenie-apetytu/
Jak widzisz, nadmierny apetyt można okiełznać. Wymaga to jednak zmiany nawyków żywieniowych, a także zadbania o równowagę psychiczną. Wdrażaj zmiany stopniowo i pamiętaj, że na efekty możesz trochę poczekać – nie zrażaj się tempem postępów, one na pewno przyjdą.
Artykuł partnera
https://www.mistrzu.com/metody-walki-z-alkoholizmem-jak-pomoc-alkoholikowi/