Jak wybrać aplikację do przygotowania e-sprawozdania finansowego?
Przedsiębiorcy zarejestrowani w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), zdążyli się już powoli przyzwyczaić do wprowadzanych nowelizacji oraz nowości w podatkach i finansach. Jedną z największych rewolucji jest obecnie przejście z tradycyjnych rozliczeń, na nowoczesne formy pracy nad elektronicznymi dokumentami, udostępnianymi przez e-administrację. Technologie mogą być pomocne, pod warunkiem jednak, że odpowiednio się je wykorzysta.
Jak działają e-sprawozdania – terminy i przesyłanie dokumentów
Roczne sprawozdanie finansowe w formie elektronicznej, należy przygotować w terminie maksymalnym do 15 dni od zatwierdzenia takiego. W przypadku jeżeli rok obrotowy danego podmiotu pokrywa się z rokiem kalendarzowym, zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego powinno nastąpić maksymalnie do 30 czerwca. E-sprawozdanie należy więc złożyć maksymalnie do dnia 15 lipca. Sprawozdanie można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej, przez Internet. Tego typu sprawozdanie wyłącza dodatkową konieczność przesłania sprawozdania finansowego dodatkowo do urzędu skarbowego, ponieważ zamieszczenie dokumentów w Repozytorium Dokumentów Finansowych jest równoznaczne z przesłaniem ich do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych.
Jak przygotować e-sprawozdanie
E-sprawozdanie finansowe to w praktyce odpowiednio przygotowany dokument, zapisany w określonej przez ustawodawcę strukturze i w odpowiednim formacie pliku, dodatkowo podpisane specjalnym podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym – nazywane JPK_SF.
Dokumenty można przygotować na trzy główne sposoby:
- bezpośrednio w portalu eKRS;
- odpłatnie przez system S24;
- w profesjonalnych aplikacjach do przygotowania e-sprawozdań.
Z założenia, systemy publiczne muszą być niezbyt rozbudowane, tak aby mogły pracować na bardzo wielu komputerach użytkowników na raz, jednocześnie nie obciążając systemów i serwerów Ministerstwa. Będą to więc najczęściej proste narzędzia, bez możliwości indywidualnego wsparcia przy wypełnianiu dokumentów.
Profesjonalne aplikacje komercyjne do wypełniania formularzy i sprawozdań umożliwiają przede wszystkim szybką i wygodną pracę, między innymi poprzez możliwość pobierania danych o firmie – na przykład z odpowiednich tabel danych (excel).
Jak wybrać swoją aplikację do wypełniania e-sprawozdania?
Coraz więcej osób odpowiedzialnych za przygotowanie e-sprawozdania w ramach przedsiębiorstwa, decyduje się więc na skorzystanie z profesjonalnych aplikacji do pracy nad nimi. Należy jednak pamiętać, że komercyjne oprogramowanie powinno gwarantować użytkownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa danych oraz prawidłowość działania wykorzystywanych systemów i mechanizmów pracy. Dlatego wybierając program do przygotowania e-sprawozdania, należy zwrócić uwagę na trzy podstawowe aspekty:
- aktualność (lub dostępne aktualizacje) danej aplikacji – tak, aby pracować wyłącznie na obowiązujących dokumentach, zgodnych z aktualnym stanem prawnym;
- rekomendowany i bezpieczny usługodawca – czyli zapewnienie, aby twórca oprogramowania był odpowiednim podmiotem gwarantującym bezpieczeństwo pracy;
- opinie indywidualne użytkowników – każdy podmiot ma swoje indywidualne potrzeby i wymagania, a to czy dany program będzie dla niego odpowiedni może ocenić między innymi po dostępnych opiniach jego użytkowników, którzy często zwracają uwagę na różne ważne aspekty.
Artykuł dostraczył Fillup
https://www.mistrzu.com/programowanie-swietna-zabawa-czy-nuda/
https://www.mistrzu.com/korzystaj-z-konta-revolut-premium-i-dbaj-o-domowy-budzet/