RSS

Nowoczesne technologie spawania - czy warto zainwestować w…

Nowoczesne technologie spawania, takie jak spawarki laserowe, stają się coraz popularniejsze w przemyśle. Dzięki ich…

Chłodnictwo Przemysłowe: Nowoczesne Rozwiązania

Chłodnictwo przemysłowe odgrywa kluczową rolę w różnych sektorach gospodarki, wpływając na komfort pracy, bezpieczeństwo i…

Olejki eteryczne i zapachowe do kąpieli i aromaterapii

Aromaterapia to dziedzina, która wykorzystuje naturalne olejki eteryczne pochodzące z roślin do poprawy zdrowia fizycznego…

Atrakcje w Sosnówce k. Jeleniej Góry - dlaczego…

Przygotowanie eventu firmowego to nie lada wyzwanie. Szczególnie, jeśli zależy Ci na tym, aby pracownicy…

«
»

Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony – kiedy przyda się pomoc kancelarii prawnej?

  • Napisany przez:

Umowy najmu są dzisiaj powszechne. Często podpisujemy je bez większych wahań, zakładając, że znajdujące się tam zapisy w oczywisty sposób regulują podstawowe kwestie, takie jak czas trwania najmu, wysokość kaucji i wartość miesięcznego odstępnego. W wielu przypadkach rzeczywiście tak jest, jednak zdarza się, że w umowie najmu pojawiają się niejasne zapisy. Zdarza się także, że jedna ze stron napotyka na problemy dopiero, gdy decyduje się na wypowiedzenie umowy najmu. Dlaczego tak się dzieje? Które punkty mogą wywołać wątpliwości? I kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika?

1. Forma umowy najmu i czas trwania

2. Wypowiedzenie umowy najmu

3. Odstąpienie od umowy najmu

Jeśli umowa najmu, którą otrzymujesz, wzbudza jakiekolwiek wątpliwości, warto poszukać pomocy w miejscu, jakim jest kancelaria prawna. Kraków jest na tyle dużym miastem, że bez problemu znajdziesz prawnika, który oferuje sporządzanie opinii prawnych również w takich aspektach.

Forma umowy najmu i czas trwania

Nie każdą umowę najmu trzeba sporządzać na piśmie – taki obowiązek dotyczy jedynie umów zawartych na dłużej niż rok. Eksperci zdecydowanie jednak polecają umowę najmu zawartą w formie pisemnej. Dlaczego?

Po pierwsze, spisanie ustaleń pomoże uniknąć niektórych nieporozumień pomiędzy wynajemcą a wynajmującym. Po drugie, brak pisemnej formy powoduje, że umowa z automatu jest uważana za zawartą na czas nieoznaczony. Skutkuje to sytuacją, w której zakończenie najmu jest możliwe dopiero w wyniku złożenia przez jedną ze stron oświadczenia o wypowiedzeniu najmu. Jeśli zatem którąś ze stron interesuje opcja najmu na czas określony, koniecznie dokument trzeba spisać.

Wypowiedzenie umowy najmu

Jeśli chcemy wypowiedzieć umowę najmu zawartą na czas nieoznaczony, sprawa jest względnie prosta. Najczęściej przed złożeniem wypowiedzenia umowy najmu bierze się pod uwagę termin płatności czynszu, z uwzględnieniem okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony jest zdecydowanie bardziej skomplikowane.

Art. 673 § 3 Kodeksu cywilnego głosi, że w przypadku, gdy czas najmu został określony, zarówno osoba będąca wynajmującym, jak i najemca nie może wypowiedzieć umowy przed jej końcem. Oznacza to, że wypowiedzenie umowy najmu na czas określony przez jej zakończeniem jest możliwe tylko na mocy odpowiedniego zapisu w ramach umowy najmu zawartej między stronami lub gdy obie strony zgadzają się co do tej kwestii.

Odstąpienie od umowy najmu

Odrębnym tematem jest odstąpienie od umowy na odległość w kontekście umowy najmu. To procedura, której skutkiem jest doprowadzenie do sytuacji identycznej z tą, w której do zawarcia umowy nigdy nie doszło. Konsument może skorzystać z prawa odstąpienia w terminie 14 dni pod warunkiem złożenia stosownego oświadczenia.

Materiał zewnętrzny

Foto Pixabay

https://www.mistrzu.com/prawo-spadkowe-co-powinienes-wiedziec/

https://www.mistrzu.com/ochrona-nazwy-twojej-firmy-fakty-i-mity/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu