Nowelizacja ustawy o VAT, czyli sposób na uszczelnienie systemu podatkowego

Nie ulega wątpliwości, iż w Polsce luka w podatku VAT jest bardzo duża, a każda kolejna władza nie ma pomysłu, jak sobie poradzić z nadużyciami w tej sferze i niską ściągalnością podatku od towarów i usług. Według szacunków Komisji Europejskiej Polska co roku traci niemal 40 miliardów złotych – i to zarówno na skutek oszust podatkowych, jak i braku skutecznych rozwiązań zwiększających wpływy do budżetu z tytułu podatku VAT. Partia Jarosława Kaczyńskiego już w kampanii wyborczej twierdziła, iż polska gospodarka traci ogromne pieniądze z powodu nieszczelności systemu podatkowego i dopóki nie podejmie się odpowiednich działań, to z roku na rok straty będą coraz większe. Po wygraniu wyborów w 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość zaczęło wprowadzać kilka istotnych zmian, których głównym celem jest poprawienie ściągalności VAT-u. Z każdym upływającym miesiącem pojawia się nowy news dotyczący wprowadzanych zmian. Na skutek tych działań powstała nowelizacja ustawy o podatku VAT, która od stycznia 2017 roku wprowadza szereg istotnych zmian.
Rozszerzenie tak zwanego mechanizmu odwróconego obciążenia
Mechanizm odwróconego obciążenia polega na tym, iż w niektórych przypadkach to nabywca, a nie dostawca towarów lub usług rozlicza podatek VAT. W celu zmniejszenia nadużyć ustawa zakłada jego rozszerzenie na określone usługi budowlane oraz niektóre towary wyrabiane ze złota. Dodatkowo mechanizm obejmie też procesory, których wartość w ramach jednej transakcji przekroczy 20 tysięcy złotych.
Wprowadzenie sankcji administracyjnych
Nowelizacja ustawy o podatku VAT przewiduje wprowadzenie dotkliwych sankcji administracyjnych. Wprowadzone regulacje zakładają, iż każde działanie mające na celu nierzetelne rozliczenie podatku bądź zawyżenie kwoty zwrotu będzie karane sankcją w wysokości 30% nadużycia. Natomiast podatnicy dokonujący oszustw podatkowych będą narażeni na kary w wysokości 100% nadużycia.
Wprowadzenie przesłanek o odmowie rejestracji
Nowelizacja ustawy o podatku VAT znacznie rozszerza katalog przesłanek, które mogą zadecydować o braku wpisu do rejestru podatników VAT bądź o wykreśleniu z niego danego podmiotu gospodarczego. Powodem odmowy rejestracji może być podanie nieprawdziwych danych lub brak kontaktu z podmiotem, natomiast o wykreśleniu z rejestru może zadecydować zawieszenie działalności, brak złożenia deklaracji VAT oraz wystawianie faktur lub korekt do transakcji, które nie miały miejsca.
Inne założenia ustawy o podatku VAT to między innymi ograniczenie stosowania kwartalnych rozliczeń, wprowadzenie obowiązku elektronicznego składania deklaracji, przyjęcie zmian w warunkach zwrotu VAT oraz wprowadzenie zmian w tak zwanej solidarnej odpowiedzialności.
Głównym zadaniem wprowadzonej ustawy jest ograniczenie nadużyć w zakresie podatku VAT oraz zwiększenie jego ściągalności. Według przedstawicieli rządu nowe regulacje mają zmniejszyć lukę podatkową o około 2 punkty procentowe, czyli 3,5 miliarda złotych.
Artykuł: Mistrzu
Foto: kadrytoplace
https://www.mistrzu.com/jak-sprawnie-rozliczyc-vat/