RSS

Jak wybrać aplikację do przygoto…

Przedsiębiorcy zarejestro…

Nadal nie wszystkie wyroki Trybu…

Kryzys wokół Trybunału Ko…

Zadłużenie polskiego społeczeńst…

Zadłużenie polskiego społ…

Parapetówkę czas zacząć! Tylko ……

Parapetówka to nic innego…

Jednolity podatek?

Rząd wciąż planuje ujedno…

Jadłospis, który dostarczy miner…

Zdrowe i piękne włosy to …

Jak zaoszczędzić w święta?

Zbliżający się wielkimi k…

Grecki sen

Jeżeli uwielbiamy spędzać…

Księgowość dla hotelu - co warto…

Prowadzenie własnego pens…

Jak wybrać konto oszczędnościowe…

Polacy coraz chętniej osz…

«
»

Nowy niższy podatek PIT – 17%

Rok 2019 można nazwać już gorącym rokiem reform, w zakresie prawa podatkowo – finansowego. Jedną z zapowiedzianych i wyczekiwanych reform, jest obniżenie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z 18 na 17 procent. Na jakim etapie są prace i co czeka podatników w najbliższej przyszłości?

Zmiany wprowadzane ustawą – ogólny opis

Ustawodawca wprowadza zmiany aktem prawnym – jest to Ustawa z dnia 30 sierpnia 2019 roku, której treść można zweryfikować na stronie Sejmu. To tylko 5 stron, a ma dla podatników bardzo ważne znaczenie. Akt prawny wpływa bowiem po pierwsze – na wysokość stawek podatkowych, po drugie – na możliwe wysokości kosztów uzyskania przychodów, które to wspólnie ze stawkami podatkowymi kształtują zobowiązania podatkowe podatnika. Zmiany będą z założenia obowiązywać wszystkich podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, bez względu na formę rozliczenia (czy to tradycyjny czy PIT online). Największa rewolucja dotyczyć będzie jednak najprawdopodobniej osób pozostających w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku spółdzielczego pracy oraz pracy nakładczej.

Nowe koszty uzyskania przychodów

Zgodnie z zaproponowanym projektem ustawy, koszty uzyskania przychów z umowy o pracę i podobnych (spółdzielczy stosunek pracy, stosunek służbowy, pracy nakładczej) mają wynosić z zasady 250 zł miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie 3000 zł – w przypadku gdy podatnik posiada jedną taką umowę (przychody z jednego tytułu).Uprzednio limity były na poziomie 111,25 zł miesięcznie i 1335 zł rocznie.

W przypadku, jeżeli pracuje więcej niż dla jednego pracodawcy, nie mogą przekroczyć maksymalnie 4500 zł rocznie (wcześniej 2002 zł 05). Dla osób dojeżdżających z innych miejscowości będzie to 300 zł (wcześniej 139 zł 06 gr) miesięcznie i 3600 zł (1668 zł 72 gr rocznie) rocznie, a w przypadku kilku źródeł przychodów maksymalnie 5400 zł rocznie.

Wszystkie te dane będzie można uwzględnić zarówno w tradycyjnym PIT, jak i PIT online.

Nowa stawka podatku

Zgodnie z treścią znowelizowanej ustawy, zmiany wprowadza się również do art. 27, a podatek dochodowy, na przykład w PIT online 2020, pobierać się będzie od podstawy obliczenia podatku do 85 528 zł w wysokości: 17 % minus kwota zmniejszająca podatek. Drugi próg podatkowy nadal wynosić będzie 32% i dla podstawy obliczenia podatku ponad 85 528 zł, podatek wynosić będzie 14 539 zł 76 gr + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł, minus kwota zmniejszająca podatek.

Relacja z prac ustawodawczych

Według najnowszych informacji sejm przegłosował projekt ustawy, która ma wprowadzić obniżenie stawki podatkowej o jeden procent – z 18% na 17%. Tempo uchwalania zmian jest ekspresowe i mają one według zapowiedzi zostać wprowadzone w życie już 1 października 2019 roku. Według zapowiedzi Kancelarii Premiera jest to zmiana, która może objąć nawet 25 milionów obywateli – projekt ma więc bardzo szeroki zasięg i może zostać wprowadzony jeszcze w PIT 2019 (rozliczanym na przykład za pomocą PIT online w 2020 roku).Ustawa bez poprawek przeszła również przez Senat. Ustawę przekazano Prezydentowi do podpisu, a według zapowiedzi ustawodawcy to formalność, ponieważ Prezydent jest zwolennikiem tej reformy.

Artykuł dostraczył: E-pity

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu