RSS

Obniżenie wieku emerytalnego

Obniżenie wieku emerytaln…

Masz firmę i chcesz przyspieszyć…

Współpracując z kontrahen…

Zmiany w zakresie wynagrodzeń wp…

Zmiany w zakresie wynagro…

Czechy i Słowacja na narty – bli…

Sezon narciarski w pełni,…

Pożyczka na prezent

Zaskoczenie, błysk w ocza…

6 oznak świadczących o tym, że w…

Praca jest niezwykle ważn…

Nowy producent rowerów na polski…

Co najbardziej przyciąga …

Royal Profit

Wybór biura rachunkowego …

Interesują Cię kupno i sprzedaż …

Inwestowanie w złoto cies…

Doceńmy polskie źródło naturalne…

Wiadomości ze świata nauk…

«
»

Nowy niższy podatek PIT – 17%

Rok 2019 można nazwać już gorącym rokiem reform, w zakresie prawa podatkowo – finansowego. Jedną z zapowiedzianych i wyczekiwanych reform, jest obniżenie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z 18 na 17 procent. Na jakim etapie są prace i co czeka podatników w najbliższej przyszłości?

Zmiany wprowadzane ustawą – ogólny opis

Ustawodawca wprowadza zmiany aktem prawnym – jest to Ustawa z dnia 30 sierpnia 2019 roku, której treść można zweryfikować na stronie Sejmu. To tylko 5 stron, a ma dla podatników bardzo ważne znaczenie. Akt prawny wpływa bowiem po pierwsze – na wysokość stawek podatkowych, po drugie – na możliwe wysokości kosztów uzyskania przychodów, które to wspólnie ze stawkami podatkowymi kształtują zobowiązania podatkowe podatnika. Zmiany będą z założenia obowiązywać wszystkich podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, bez względu na formę rozliczenia (czy to tradycyjny czy PIT online). Największa rewolucja dotyczyć będzie jednak najprawdopodobniej osób pozostających w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku spółdzielczego pracy oraz pracy nakładczej.

Nowe koszty uzyskania przychodów

Zgodnie z zaproponowanym projektem ustawy, koszty uzyskania przychów z umowy o pracę i podobnych (spółdzielczy stosunek pracy, stosunek służbowy, pracy nakładczej) mają wynosić z zasady 250 zł miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie 3000 zł – w przypadku gdy podatnik posiada jedną taką umowę (przychody z jednego tytułu).Uprzednio limity były na poziomie 111,25 zł miesięcznie i 1335 zł rocznie.

W przypadku, jeżeli pracuje więcej niż dla jednego pracodawcy, nie mogą przekroczyć maksymalnie 4500 zł rocznie (wcześniej 2002 zł 05). Dla osób dojeżdżających z innych miejscowości będzie to 300 zł (wcześniej 139 zł 06 gr) miesięcznie i 3600 zł (1668 zł 72 gr rocznie) rocznie, a w przypadku kilku źródeł przychodów maksymalnie 5400 zł rocznie.

Wszystkie te dane będzie można uwzględnić zarówno w tradycyjnym PIT, jak i PIT online.

Nowa stawka podatku

Zgodnie z treścią znowelizowanej ustawy, zmiany wprowadza się również do art. 27, a podatek dochodowy, na przykład w PIT online 2020, pobierać się będzie od podstawy obliczenia podatku do 85 528 zł w wysokości: 17 % minus kwota zmniejszająca podatek. Drugi próg podatkowy nadal wynosić będzie 32% i dla podstawy obliczenia podatku ponad 85 528 zł, podatek wynosić będzie 14 539 zł 76 gr + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł, minus kwota zmniejszająca podatek.

Relacja z prac ustawodawczych

Według najnowszych informacji sejm przegłosował projekt ustawy, która ma wprowadzić obniżenie stawki podatkowej o jeden procent – z 18% na 17%. Tempo uchwalania zmian jest ekspresowe i mają one według zapowiedzi zostać wprowadzone w życie już 1 października 2019 roku. Według zapowiedzi Kancelarii Premiera jest to zmiana, która może objąć nawet 25 milionów obywateli – projekt ma więc bardzo szeroki zasięg i może zostać wprowadzony jeszcze w PIT 2019 (rozliczanym na przykład za pomocą PIT online w 2020 roku).Ustawa bez poprawek przeszła również przez Senat. Ustawę przekazano Prezydentowi do podpisu, a według zapowiedzi ustawodawcy to formalność, ponieważ Prezydent jest zwolennikiem tej reformy.

Artykuł dostraczył: E-pity

<div style=Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
0

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu