RSS

Nowoczesne technologie spawania - czy warto zainwestować w…

Nowoczesne technologie spawania, takie jak spawarki laserowe, stają się coraz popularniejsze w przemyśle. Dzięki ich…

Chłodnictwo Przemysłowe: Nowoczesne Rozwiązania

Chłodnictwo przemysłowe odgrywa kluczową rolę w różnych sektorach gospodarki, wpływając na komfort pracy, bezpieczeństwo i…

Olejki eteryczne i zapachowe do kąpieli i aromaterapii

Aromaterapia to dziedzina, która wykorzystuje naturalne olejki eteryczne pochodzące z roślin do poprawy zdrowia fizycznego…

Atrakcje w Sosnówce k. Jeleniej Góry - dlaczego…

Przygotowanie eventu firmowego to nie lada wyzwanie. Szczególnie, jeśli zależy Ci na tym, aby pracownicy…

«
»

Nowy niższy podatek PIT – 17%

  • Napisany przez:

Rok 2019 można nazwać już gorącym rokiem reform, w zakresie prawa podatkowo – finansowego. Jedną z zapowiedzianych i wyczekiwanych reform, jest obniżenie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z 18 na 17 procent. Na jakim etapie są prace i co czeka podatników w najbliższej przyszłości?

Zmiany wprowadzane ustawą – ogólny opis

Ustawodawca wprowadza zmiany aktem prawnym – jest to Ustawa z dnia 30 sierpnia 2019 roku, której treść można zweryfikować na stronie Sejmu. To tylko 5 stron, a ma dla podatników bardzo ważne znaczenie. Akt prawny wpływa bowiem po pierwsze – na wysokość stawek podatkowych, po drugie – na możliwe wysokości kosztów uzyskania przychodów, które to wspólnie ze stawkami podatkowymi kształtują zobowiązania podatkowe podatnika. Zmiany będą z założenia obowiązywać wszystkich podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, bez względu na formę rozliczenia (czy to tradycyjny czy PIT online). Największa rewolucja dotyczyć będzie jednak najprawdopodobniej osób pozostających w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku spółdzielczego pracy oraz pracy nakładczej.

Nowe koszty uzyskania przychodów

Zgodnie z zaproponowanym projektem ustawy, koszty uzyskania przychów z umowy o pracę i podobnych (spółdzielczy stosunek pracy, stosunek służbowy, pracy nakładczej) mają wynosić z zasady 250 zł miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie 3000 zł – w przypadku gdy podatnik posiada jedną taką umowę (przychody z jednego tytułu).Uprzednio limity były na poziomie 111,25 zł miesięcznie i 1335 zł rocznie.

W przypadku, jeżeli pracuje więcej niż dla jednego pracodawcy, nie mogą przekroczyć maksymalnie 4500 zł rocznie (wcześniej 2002 zł 05). Dla osób dojeżdżających z innych miejscowości będzie to 300 zł (wcześniej 139 zł 06 gr) miesięcznie i 3600 zł (1668 zł 72 gr rocznie) rocznie, a w przypadku kilku źródeł przychodów maksymalnie 5400 zł rocznie.

Wszystkie te dane będzie można uwzględnić zarówno w tradycyjnym PIT, jak i PIT online.

Nowa stawka podatku

Zgodnie z treścią znowelizowanej ustawy, zmiany wprowadza się również do art. 27, a podatek dochodowy, na przykład w PIT online 2020, pobierać się będzie od podstawy obliczenia podatku do 85 528 zł w wysokości: 17 % minus kwota zmniejszająca podatek. Drugi próg podatkowy nadal wynosić będzie 32% i dla podstawy obliczenia podatku ponad 85 528 zł, podatek wynosić będzie 14 539 zł 76 gr + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł, minus kwota zmniejszająca podatek.

Relacja z prac ustawodawczych

Według najnowszych informacji sejm przegłosował projekt ustawy, która ma wprowadzić obniżenie stawki podatkowej o jeden procent – z 18% na 17%. Tempo uchwalania zmian jest ekspresowe i mają one według zapowiedzi zostać wprowadzone w życie już 1 października 2019 roku. Według zapowiedzi Kancelarii Premiera jest to zmiana, która może objąć nawet 25 milionów obywateli – projekt ma więc bardzo szeroki zasięg i może zostać wprowadzony jeszcze w PIT 2019 (rozliczanym na przykład za pomocą PIT online w 2020 roku).Ustawa bez poprawek przeszła również przez Senat. Ustawę przekazano Prezydentowi do podpisu, a według zapowiedzi ustawodawcy to formalność, ponieważ Prezydent jest zwolennikiem tej reformy.

Artykuł dostraczył: E-pity

https://www.mistrzu.com/covidowe-mozliwosci-w-twoj-e-pit-czyli-szczegolne-rozwiazania-w-trakcie-pandemii/

https://www.mistrzu.com/ulga-na-dziecko-2022-jak-rozliczyc/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu