RSS

Czy karta kredytowa jest potrzeb…

Większość ludzi korzysta …

Windykacja sądowa a polubowna - …

Ponad 2 miliony Polaków n…

Propozycje zmian w emeryturach, …

Propozycje zmian w emeryt…

Oprogramowanie do kantoru intern…

Głównym czynnikiem determ…

Innowacyjność siłą polskiej gosp…

Przy ciągłym wzroście świ…

Czy pracownik płaci wyższe podat…

Krążą informacje na temat…

Czy gospodarka ucierpi na zakazi…

Już od kilku lat, w naszy…

Pracownicze Plany Kapitałowe – n…

W systemie emerytalnym w …

Nowy program Nowoczesnej

Partia Nowoczesna zapowie…

Jak wykonać masaż grecki?

Gdy mowa o strefa…

«
»

Biała lista podatników VAT – błędy i ich usuwanie

Od 1 września 2019 roku szef Krajowej Administracji Skarbowej zaczął prowadzić tak zwaną „Białą listę podatników VAT”, czyli odpowiedni wykaz podmiotów VAT, który ma na być następnym narzędziem w systemie walki z nadużyciami i unikaniem opodatkowania podatkiem VAT. Już teraz mówi się, że to rozwiązanie jest kolejnym cyfrowym krokiem umożliwiającym zobowiązanie podatników do weryfikacji niektórych danych, podobnie jak to dzieje się w rozliczeniu PIT. Wszystko po to, żeby zwiększyć przychody budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług, bez dodatkowego obciążania podatników. Niestety w zakresie nowego systemu mogą zdarzać się błędy, które znów powodować mogą konkretne konsekwencje prawne oraz biznesowe. Co zrobić jeżeli na białej liście podatników znalazł się błąd?

Najczęściej spotykane błędy

Jednym z najczęściej spotykanych błędów, w uruchomionej niedawno białej liście podatników VAT, są braki w zakresie rachunków bankowych przedsiębiorców. W związku z tym warto, aby każdy podatnik sprawdził czy w wykazie znajduje się prawidłowa informacja o jego rachunku lub rachunkach. Jeżeli stwierdzi, że w tym zakresie są braki najpierw powinien zweryfikować czy zgłosił odpowiednio rachunek bankowy do właściwego urzędu skarbowego oraz czy rachunek ten jest rachunkiem rozliczeniowym lub rachunkiem w SKOK, otwartym w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jeżeli którykolwiek z tych warunków nie został spełniony, podatnik powinien złożyć odpowiednie zgłoszenie aktualizacyjne i na jego podstawie odpowiedni urząd skarbowy zmieni dane zamieszczone w wykazie. W tej kwestii w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, właściwym urzędem skarbowym do kontaktu może być na przykład urząd właściwy, do którego następuje rozliczenie PIT podatnika.

Aktualizacja danych innych niż rachunek bankowy

W weryfikacji danych w białej liście podatników VAT może okazać się, że inne dane będą nieaktualne. W takiej sytuacji ponownie należy pamiętać, że biała lista podatników VAT jest wykazem tworzonym na podstawie informacji uzyskiwanych z innych urzędów i źródeł informacji. Dlatego właściwe będą różne formy aktualizacji danych, dla różnych podmiotów. Tak więc:

  • dla spółek zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym aktualizacje będą składać na odpowiednim druku skierowanym do Krajowego Rejestru Sądowego (czyli najprawdopodobniej na zgłoszeniu aktualizacyjnym na druku NIP-8);
  • dla spółek cywilnych – bezpośrednio w urzędzie skarbowym na druku NIP-2 (jako zgłoszenie aktualizacyjne osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, będącej podatnikiem lub płatnikiem);
  • dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, z założenia podlegające rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w ten sposób mogą zaktualizować dane – składając wniosek do CEIDG.

Jak unikać błędów w przyszłości?

Część podatników może zastanawiać jak to możliwe, że wszędzie podają swoje prawidłowe dane, odpowiednio przygotowują wnioski, zeznania, rozliczenie PIT, itp., a pomimo tego w białej liście podatników VAT zdarzyły się błędy. W większości przypadków będą one wynikały faktycznie z błędów lub niedociągnięć podatników, mogą jednak być również spowodowane brakiem odpowiedniej komunikacji pomiędzy urzędami lub po prostu czynnikiem ludzkim w urzędzie. Dlatego po pierwsze -należy pilnować aktualizacji danych o swoim przedsiębiorcy, po drugie zaś – weryfikować dane wyświetlane na białej liście podatników VAT. Pocieszająca dla podatników może być informacja, że mogą oni składać wnioski o zmiany i sprostowania, a dane w rejestrze są uaktualniane w każdy dzień roboczy.

Artykuł zewnętrzny

<div style=Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
0

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu