Dlaczego warto sięgać po stare odmiany pszenicy?
Stare odmiany zbóż ponownie cieszą się popularnością, coraz częściej goszcząc w jadłospisach osób, które prowadzą zdrowy styl życia, wnikliwie dobierając składniki, z jakich przygotowują codzienne potrawy. Jakie gatunki zaliczają się do dawnych odmian pszenicy i czym się charakteryzują? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
Pszenica to wszystkim dobrze znane zboże, które gości w kuchniach większości z nas. Natomiast stare odmiany zbóż, jak orkisz, samopsza, czy płaskurka do niedawna były zupełnie zapomniane. Obecnie, w dobie świadomego jedzenia i dbania o zdrowie również za pośrednictwem prawidłowo zbilansowanej diety, gatunki te coraz chętniej są wybierane przez osoby, które chcą wspomóc działanie organizmu.
Stare odmiany pszenicy – dlaczego warto do nich wracać?
Pszenica – stara odmiana, czyli orkisz, samopsza i płaskurka, znane są ludzkości od wielu tysięcy lat. Ilość dobroczynnych składników występujących w tych rodzajach pszenicy sprawia, że są one zaliczane do żywności funkcjonalnej, czyli prozdrowotnej. Co konkretnie dostarczymy organizmowi, przygotowując posiłki na bazie starych odmian zbóż?
- orkisz – jeśli chcesz dostarczyć organizmowi porcję witaminy A i E, D oraz B, produkty orkiszowe powinny gościć w Twoim menu. Składniki te wpływają między innymi na regulację pracy układu nerwowego, krążenia, regenerację zmęczonych oczu i stan skóry. Przyczyniają się do produkcji czerwonych krwinek oraz wzmacniają komórki, opóźniając proces ich starzenia, a co za tym idzie, chronią przed rozwojem chorób nowotworowych. Ta stara odmiana pszenicy to również źródło kobaltu, żelaza, fosforu, manganu i cynku
- samopsza – chcąc poprawić działanie układu pokarmowego, uwzględnij w menu błonnik. Spore jego pokłady znajdziesz w produktach z samopszy, które cieszą się również wysoką zawartością luteiny – silnego przeciwutleniacza chroniącego oczy i komórki, minimalizując ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Spożywając produkty z samopszy, dostarczysz też porcję białka i aminokwasów egzogennych, które regulują pracę układu nerwowego, dbają o prawidłowe funkcjonowanie tarczycy i nadnerczy oraz są pomocne w walce z depresją
- płaskurka – podobnie, jak orkisz, ta stara odmiana pszenicy również jest bogata w witaminę A, E oraz kompleks witamin z grupy B. To też spora dawka magnezu, fosforu i wapnia – pierwiastków, które wpływają na regenerację mięśni, chroniąc przed bolesnymi, nawracającymi skurczami, wzmacniają zęby i kości. Produkty powstałe na bazie płaskurki są polecane osobom, które chcą usprawnić trawienie lub zrzucić zbędne kilogramy – ze względu na wysoką zawartość błonnika, płaskurka usprawnia perystaltykę jelit, równocześnie zapewniając uczucie sytości na długo.
Stare odmiany pszenicy – gwarancja wyrazistego smaku
Chcesz, aby stara odmiana pszenicy zagościła w Twoim menu? Wybierając konkretne produkty zadbaj o to, aby były w pełni naturalne, ekologiczne i certyfikowane – tylko dzięki temu zyskasz pewność, że składniki lądujące na Twoim talerzu dostarczą Ci to, co najlepsze z natury. Gdzie kupić stare odmiany zbóż? Sklep BioBabalscy to miejsce, w którym wyposażysz się zarówno w ekologiczne mąki, makarony, płatki, otręby, jak i ziarna, a nawet kawę. Firma ta jest nie tylko producentem bio produktów, ale i prekursorem ekologicznego rolnictwa w Polsce – wybierając produkty sygnowane marką BioBabalscy, stawiasz na zdrowie.
Stare odmiany zbóż to dobrodziejstwo przyrody, po które warto sięgać, urozmaicając nim codzienne menu, tym samym dbając o zdrowie i dobre samopoczucie.
Materiał zewnętrzny
https://www.mistrzu.com/gofrownica-przemyslowa-jaka-wybrac-i-na-co-zwrocic-uwage/
https://www.mistrzu.com/podstawy-zdrowego-odzywiania-najwazniejsze-zasady/