Przedłużenie sankcji gospodarczych wobec Rosji
Zgodnie z przewidywaniami na szczycie w Brukseli podjęto decyzję o przedłużeniu unijnych sankcji gospodarczych wobec Rosji. Mają obowiązywać jeszcze przez kolejne sześć miesięcy, do połowy 2017 roku. Decyzja musi zostać jeszcze formalnie przyjęta przez rządy państw Unii Europejskiej, choć procedury pisemne mają przebiegać sprawnie i zakończyć się już w najbliższy poniedziałek.
Restrykcje gospodarcze
Sankcje te zostały wprowadzone w 2014 roku w związku z agresją Rosji względem Ukrainy. Obejmują ograniczenia sprzedaży technologii dla przemysłu naftowego, a także sprzętu podwójnego zastosowania czy embargo na broń. Oprócz tego ograniczają dostęp do kapitału rosyjskim bankom oraz firmom naftowym. Zniesienia sankcji miało nastąpić po wypełnieniu przez Mińsk warunków porozumienia w sprawie zakończenia konfliktu na Ukrainie. Rosja nie wywiązuje się jednak z tych zobowiązań. Mimo tego niektóre kraje już od dłuższego czasu domagają się zniesienia restrykcji, argumentując, że cierpi na tym gospodarka.
Jednomyślność na szczycie
Choć jeszcze do niedawna niektóre państwa Unii Europejskiej coraz częściej postulowały za zniesieniem albo złagodzeniem sankcji, dyskusja ucichła w obliczu sytuacji w Syrii. Wojska rosyjskie wspierają tam reżim Baszara el-Asada, w związku z czym pojawił się nawet pomysł, by sankcji nie tylko nie łagodzić, ale przedłużyć i to nie o pół, ale nawet o cały rok.
Konieczność współpracy
Wciąż słychać także głosy opowiadające się za koniecznością współpracy z Rosją w innych dziedzinach. News, którym wciąż jeszcze żyje świat, czyli wybranie Donalda Trumpa na prezydenta, sprawia, że państwa europejskie mają coraz większe obawy. Nie wiadomo, jaki stosunek Stany Zjednoczone będą teraz miały do sytuacji w Europie – możliwe, że będzie musiała ona radzić sobie sama. Według Federici Mogherini, przedstawicielki UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, relacja Europy ze Stanami Zjednoczonymi może mieć teraz „charakter transakcyjny” i przebiegać na zasadzie współpracy jedynie w niektórych dziedzinach, w których interesy są wspólne. Oznacza to, że w pozostałych kwestiach Ameryka równie dobrze może współpracować z Rosją. Nie ulega jednak wątpliwości, że przedłużenie sankcji ekonomicznych nie wpłynie korzystnie na próby łagodzenia konfliktu Unii Europejskiej z Mińskiem i uzyskania względnego porozumienia.
Artykuł: Mistrzu
https://www.mistrzu.com/jak-uzyskac-pozwolenie-na-bron/
Foto: twitter